تشریفات گل‌کشت

تشریفات مجالس عروسی از گذشته تا امروز

تشریفات مجالس عروسی از گذشته تا امروز

برگزاری مراسم عروسی سالیان درازی است که در جوامع متفاوت و با روش های متفاوتی مرسوم است؛ اما هر روزه به پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن تشریفاتی ها و برگزار کنندگان مراسم عروسی مثل تشریفات گل گشت، دست خوش تغییراتی چشم گیر شده اند، به همین خاطر ما در نظر داریم تا مروری به این تاریخچه داشته و سپس نگاهی به تاثیر تکنولوژی و تشریفات بر مراسم عروسی و مجالس در عصر حاضر بیندازیم.

تغییر تشریفات عروسی در فرهنگ ایران از گذشته تا کنون

تغییر تشریفات عروسی در فرهنگ ایران از گذشته تا کنون موضوعی است که نیاز به بررسی فراوان دارد.

در طول تاریخ، تجملات، رسومات و تشریفات برگزاری عروسی در ایران به واسطه تحولات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی دست خوش تغییرات فراوان شده اند.

در گذشته، تشریفات عروسی بیشتر به دست والدین عروس و داماد و با هزینه های بسیار گزاف و گران قیمت همراه بود و گاهی تا چند روز به طول می انجامید.

این رسومات شامل خرید لباس، گرفتن اجازه برای ازدواج دو جوان از بزرگان فامیل و برگزاری رسومات خاص خود، اهدای هدایای بسیار گران قیمت از جمله طلا و زیور آلات و غیره همراه بود.

بزرگ تر ها برای تعیین روز عروسی، مهریه و شیر بها، دور هم جمع می شدند و به گونه ای مذاکره می کردند و تمامی این دورهمی ها به صرف شام و شیرینی بود که توسط والدین عروس یا داماد تدارک دیده می شد.

اما، امروزه با وارد شدن به عصر مدرن و تغییر سلیقه و رویکرد جوانان، همه چیز تغییر کرده است و تشریفات عروسی به شکلی متفاوت تر از گذشته شکل می گیرند.

یکی از بزرگترین این تحولات، سپردن صفر تا صد کار ها به تشریفاتی ها و برنامه ریزان مجالس عروسی مثل تشریفات گل گشت است.

بسیاری از جوانان ایرانی بر این عقیده اند که تشریفات عروسی باید مدرن تر، ساده تر و کم هزینه تر باشد و همواره سلیقه زوج بیشتر در برگزاری مراسم دخیل باشد نه آداب رسوم پیشینیان.

در این مسیر تشریفاتی ها کمک شایانی به جوانان می کنند و حتی گاهی اوقات برای به وجود نیامدن دلخوری، بسیاری از آداب و رسوم پیشینیان را با هزینه هایی کم تر و اقتصادی تر به اجرا در می آورند.

البته هنوز هم برای برخی خانواده ها و اقوام ایرانی، برگزاری مراسم عروسی به شکلی که پیش تر بود، بسیار مهم و حائز اهمیت است؛ اما جای نگرانی نیست، اگر دغدغه های خود را با تشریفات گل گشت در میان بگذارند و با هزینه ای کمتر به برگزاری مراسمی در خور آداب و رسوم اقوام متفاوت برسند.

با توجه به این تفاوت ها در نگرش ها بسیاری از رسومات به طور کلی حذف شده اند و یا کمتر به چشم می خورند.

برای مثال برگزاری مراسم تعیین روز ازدواج و مهریه و غیره، در دورهمی هایی بسیار کوچک و با وجود اقوام درجه یک شکل می گیرند و تمامی افراد یک فامیل تنها در مراسم اصلی عروسی حضور به عمل می آورند تا هزینه ها کمتر باشند.

علاوه بر این، جوانان امروزی به دنبال برگزاری یک مراسم عروسی شخصی تر هستند که کاملاً طبق معیار ها و سلایق خودشان است نه منطبق بر آداب و رسوم پیشینیان.

بسیاری از انان تلاش می کنند تا با صرف کمترین هزینه و وقت، به فکر ماه عسل رفتن باشند یا برای ارتقا سطح زندگی خود، پول هایشان را پس انداز کنند.

در این صورت نیز، برای برگزاری مراسمی اقتصادی و هوشیارانه بهتر است بسیاری از برنامه ها توسط تشریفاتی ها ریخته شوند و همه چیز ضمن زیبایی، مقرون به صرفه باشد.

در نتیجه، طبق مشاهده ها، آداب و رسوم برگزاری مراسم عروسی در فرهنگ ایران در طول تاریخ تغییرات فراوانی کرده است و جوانان از برگزاری مراسمی پر هزینه و مرسوم گذر کرده اند.

به نظر می رسد یکی از اصلی ترین دلایل برگزاری مراسمی ساده تر و شخصی تر تاثیر فضای مدرن و تکنولوژیک بر ذهن و رفتار روزانه جوانان است.

هر چند که این تغییرات در فرهنگ عروسی به وضعیت اقتصادی جوانان کمک می کند؛ اما به نظر می رسد کم رنگ شدن اداب و رسوم و تملات پیشین نتیجه بالا بودن هزینه هاست.

و بسیاری از جوانان دل نگران از بین رفتن فرهنگ کهن ایران در برگزاری این مراسم با شکوه و به یاد ماندنی هستند؛ اما جای نگرانی نیست اگر کار خود را به تشریفات گل گشت بسپارید تا ضمن حفظ اصالت مراسمی ایرانی، برنامه ای اقتصادی تر برای شما عزیزان در نظر بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *